Дата публікації:
16.09.2017

Наша рідна Галактика – це колосальний зоряний острів, який складається із сотні мільярдів зірок. Він схожий на круглий стиснутий диск із закрученими спіральними рукавами. Орієнтовно посередині між центром Галактики та її краєм знаходиться наше Сонце разом з планетами. Діаметр нашої Галактики величезний, адже променю світла знадобиться аж сто тисяч років, щоб подолати його від краю до краю.

Виявляється, що наша Галактика має протяжну корону, діаметром триста тисяч світлових років. Ця галактична корона складається з так званої темної матерії.

А як же про неї дізналися, якщо ця матерія невидима, і ми не можемо її побачити? А ось як. Коли астрономи вивчали рух зірок у Галактиці, то виявили, що зовнішні зірки, рухаються з дуже великою  швидкістю. І вони повинні були полетіти у космос. Адже їх орбітальні швидкості у чотири рази перевищують швидкість, яка потрібна для вильоту з Галактики.

Оскільки зірки з Галактики не  розлітаються на всі боки,  то у неї повинна існувати якась прихована, невидима маса. Тобто  Галактику повинна оточувати величезна кількість темної матерії.

Темна матерія, ці два слова дуже добре описують все, що ми поки що про неї знаємо. Нам відомо, що там є “ матерія ”, оскільки ми можемо спостерігати дію її тяжіння. Але ця матерія на світиться, отже вона є темною.

Астрономи та фізики пропонують різні пояснення природи цієї темної матерії. З одного боку це могла б бути просто звичайна речовина, яка випромінює так мало світла, що ми не можемо його зареєструвати. Наприклад, дуже слабенькі зорі, великі або малі чорні діри, холодний газ чи пил.

З іншого боку, темна матерія може складатися з так званих WIMP – частинок.  WIMP – це скорочення від англійського (Weakly Interactive Massive Particles) – слабко взаємодіючі масивні частинки. Особливість WIMP полягає в тому, що вони майже ніяк не проявляють себе у взаємодії зі звичайною речовиною. Саме тому вони і є справжнісінька невидима темна матерія, і саме тому їх надзвичайно складно виявити. Пошуки WIMP ведуться в багатьох експериментах але, незважаючи на всі зусилля, вони досі не були виявлені.

Згідно з сучасними уявленнями, темної матерії у Всесвіті приблизно в п’ять разів більше, ніж звичайної. І усі галактики знаходяться у своєрідних «коконах» з темної матерії. Докладніше про цю загадкову речовину ви зможете дізнатися, переглянувши повнокупольний фільм «Таємниця темної матерії».